A 2022-es kiemelt befektetői jelenlétet követően lassabb fokozatba kapcsolt a lakáspiac tavaly, amikor is a nem saját célra vásárlók aránya a korábbi 45%-ról 36%-ra esett vissza. Az idei év eleje újabb fordulatot hozott, emelkedett a magyar mellett a külföldi befektetői érdeklődés, a hazaiak átlagosan 57,7 millió forintot szánnak ingatlanra, míg a más nemzetekből érkezők a dupláját költenék budapesti, belvárosi lakásra.
Az Európai Parlament és a Tanács megállapodott a rövid távú lakáskiadás szabályozásáról, amely érinti az Airbnb, Booking és Expedia platformokat - írja az EP közleménye alapján a Telex.
A lakhatási válság egyre komolyabb problémát jelent a fejlett gazdaságokban, de míg az ingatlanpiaci árak leginkább a befektetési célú lakáskiadók miatt ugrottak meg Európában, vagy Észak-Amerika nagyvárosaiban, addig Hawaii szigetein a turizmus és a belföldi bevándorlás tette megfizethetetlenné a helyiek számára a lakásbérlést és vásárlást. A helyzet már most válságos, igazán pedig kevés megoldás létezik a probléma orvoslására. Glenn Wakai állami szenátor a Portfolio-nak azt mondta, nem lehet és nem is érdemes korlátozni, hogy kik települnek be az Egyesült Államok más részeiről a turistaparadicsomba, de az új szociális lakásprogramok talán megoldhatják a helyzetet.
Három újdonsággal szolgál az Airbnb a házigazdáknak, két új szolgáltatást vezetett be a platform, illetve kibővítette a biztosítási kereteit, hogy ezzel is népszerűsítse a lakáskiadók között a hirdetési felületét - áll a közleményükben.
A koronavírus-járvány lakáspiaci vesztese Budapest belvárosa és a rövidtávú lakáskiadás voltak, azonban a turizmus újraindulásával párhuzamosan a belső kerületek ingatlanpiaca is megélénkült, és úgy tűnik, hogy az Airbnb ismét vonzó alternatívává válhat a befektetési célú vásárlók számára. Sok még a kérdés azzal kapcsolatban, hogy hosszú távon mire lehet számítani a belső kerületekben, de az OTP Ingatlanpont szerint a helyzet biztató.
A héten számoltunk be róla, hogy a szállodaszövetség javaslatokat fogalmazott meg a rövid távú lakáskiadás szabályozására, a pontok többsége igencsak kedvezőtlenül érintené a legális keretek között működő magánszálláshelyek kiadóit. Válaszul a Magyar Apartmankiadók Egyesülete is közleményt adott ki, melyben kifejtették, hogy mely pontokban nem értenek egyet a szövetséggel. Most pedig már az Airbnb is megszólalt az ügyben, válaszul azonban nem a javaslatokat véleményezte, hanem pontokba szedte, hogy mivel tudná Budapest városát támogatni.
Tegnap adott ki javaslatokat a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) a rövid távú lakáskiadás korlátozására vonatkozóan, amire ma egy közleményben reagált a Magyar Apartmankiadók Egyesülete. Vége a turistákban gazdagabb nyári időszaknak, így újra fellendülni látszik a szállodák és a magánszálláshelyek közötti konfliktus.
Még mindig vegyes képet mutat az országos bérlakáspiac a kínálati árak alapján - derül ki az ingatlan.com új elemzéséből, amely ismerteti a KSH-ingatlan.com lakbérindexének legújabb - márciusi - eredményeit és több mint 40 ezer hirdetés alapján bemutatja az április végére jellemző kínálatot és átlagos bérleti díjakat is.
A vidéki, valamely szempontból különleges, mégis különálló, nagy családoknak is ideális apartman jellegű szálláshelyek nemcsak a 2020-as év befutói voltak, de valószínűleg megtartják előnyüket még 2021-ben is. Mindeközben a budapesti, rövid távra kiadott lakásszám megfeleződött, az egy éjszakáért fizetett árak viszont aligha csökkentek. Hiába gondolnánk elsőre, hogy a pandémia közepén minden forint jól jön egy kiadónak, van azonban egy minimum szint, ami alatt úgy tűnik, hogy nem éri meg kiadni a többnyire felújított és nagyon jó állapotban lévő lakásokat.
Akár 25 százalékkal is csökkenhettek a befektetési céllal vásárolt lakások kiadásából származó hozamok 2020-ban az egy évvel korábbihoz képest, a lakások mérsékeltebb drágulása, a koronavírus-járvány és a rövid távú lakáskiadás tervezett szigorítása miatt. A Takarék Index elemzői ennek ellenére rövidtávon nem számítanak a befektetésnek szánt lakások tömeges értékesítésére, mert az ingatlanbefektetések még így is értékállók.
Bár még egyáltalán nem biztos, hogy elkaszálják itthon a kerületek a rövid távú lakáskiadás eddig működő formáját, mégis van esély rá, hogy egyes belvárosi részeken a korlátozások miatt egy eddig kevésbé ismert szálláskiadási módszer fog kialakulni azon tulajdonosoknál, akik nem akarják sem eladni, sem hosszú távra kiadni a lakásaikat. Egy hibrid megoldás, ahol az év nagyobb részében hosszú távra, míg egy 4 hónapos időszakban rövid távra adják ki a lakásokat. De vajon hogyan milyen bevételekre számíthatnak, és milyen nehézségekkel állnak szemben a lakástulajdonosok a hibrid megoldás során?
Korábban már írtunk róla, hogy a főváros célja, hogy arra ösztönözze a tulajdonosokat, a nyári időszakban a turistáknak, a tanév során pedig diákoknak adják ki az eddig Airbnb-ként hasznosított lakásaikat. A Magyar Nemzet azonban a keddi cikkében arról ír, hogy egyelőre legfeljebb tájékozódnak, egyeztetnek azok a budapesti önkormányzatok, ahol a legnagyobb mértékű a rövid távú lakáskiadás szerepe.
A főváros célja, hogy arra ösztönözze a tulajdonosokat, a nyári időszakban a turistáknak, a tanév során pedig diákoknak adják ki a lakásaikat – mondta a főpolgármester az InfoRádiónak adott interjújában.
A Parlament oldalán tették közzé a nemrég elfogadott törvényt, amely az önkormányzatok kezébe adja a rövid távú lakáskiadás szigorításának lehetőségét. A befektetők szeme az önkormányzatokra szegeződik!
Nagy csatát nyertek a rövid távú lakáskiadók!
Most kaptuk a hírt szakmai körökből, hogy a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs elfogadta a rövid távú lakáskiadás korlátozására vonatkozó javaslatot. Várhatóan ezt terjesztik a kormány elé, ami holnap dönthet is a kérdésben.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?